Goalball

Goalball – Pomagamy drużynie z Bierutowa

Krótka historia

Goalball to gra drużynowa dla osób niewidomych i słabowidzących. Została stworzona w 1946 roku przez Niemca Seppa Reindle i Austriaka Hansa Lorenzena w ramach doskonalenia sposobów rehabilitacji niewidomych weteranów II wojny światowej.

Zasady

Drużyna składa się z trzech zawodników, grających z zasłoniętymi oczami, broniących bramki o wysokości 1,3 metra zajmującej całą szerokość boiska. Boisko do goalballa ma 9 x 18 m i podzielone jest na trzy strefy:

  • bramkową (na szerokość 3 m od bramki)
  • rzutu (3 m za strefą bramkową)
  • i strefę środkową, zajmującą szerokość 6 m na środku boiska.

Piłka musi być toczona. Podczas rzutu musi dotknąć strefy rzutu zarówno drużyny rzucającej, jak i broniącej. Po pierwszym kontakcie piłki z zawodnikiem drużyny broniącej drużyna ta ma 10 sekund na odrzucenie piłki. Za przewinienia drużyna może otrzymać rzut karny – jeden zawodnik broni całej bramki. Gra trwa 2 razy po 12 min.

Piłka zawiera dzwoneczki i waży 1,25 kg. Mecze rozgrywane są w absolutnej ciszy. Dla wyrównania szans zawodników niewidomych i słabowidzących, podczas meczu goalballa gracze mają zaklejone specjalnymi plastrami oczy oraz dodatkowo noszą nieprzezroczyste gogle.

Wszystkie linie na boisku są wyklejone plastrem, pod którym znajduje się sznurek w celu ułatwienia poruszania się i orientacji na nim, gdyż zawodnicy jedną ręką niemal cały czas dotykają podłoża.

goalball

Goalball na świecie

W goalball rozgrywane są Mistrzostwa Świata, Europy i Polski. Jest to dyscyplina paraolimpijska od 1976 roku i jest pierwszą oficjalną olimpijską grą zespołową dla osób niewidomych i słabowidzących.

Obecnym Mistrzem Olimpijskim jest Reprezentacja Finlandii (2012)

Obecnym Mistrzem Świata jest Reprezentacja Brazylii (2014)

Obecnym Mistrzem Europy jest Reprezentacja Turcji (2015)

 

Goalball w Polsce

            Mistrzostwa Polski

Obecnym mistrzem Polski (2015) jest drużyna Katowic, natomiast wicemistrzem drużyna Wrocławia. Obecnym Mistrzem Polski Juniorów (2015), jest drużyna Wrocławia.

Puchar Polski

W Polsce rozgrywane są także Puchary Polski, w 2015 roku zwycięzcą Pucharu Polski była drużyna Białegostoku, natomiast Puchar Polski „Silesia Cup” zwyciężyła drużyna Wrocławia.

Goalball w Bierutowie

Mistrzostwa Polski rozgrywane są w dwóch lub trzech turniejach.
Zespół z Bierutów który wspieramy, ma na swoim koncie między innymi tytuł mistrza Polski z 2010 roku i obecnie jest w Polsce vice mistrzem.
Mamy doskonałych graczy, którzy zostali powołani do polskiej kadry narodowej i wziąć udział w obozach szkoleniowych w kadrze narodowej.

Treningi

Wszystkie osoby, które są zainteresowane Goalballem są zaproszone na treningi, które odbywają się dwa razy w tygodniu w „OKIS” Bierutów ul. Krasińskiego 3

Wtorki 17:30 – 19:00

Soboty 17:30 – 19:30 godzina

(za wyjątkiem letnich wakacji)

 

Treningi prowadzoną

Stefan Skocki – trener

oraz Dariusz Wilczyński – asystent trenera.